October 05, 2013

Učenie? Bez problémov ;)

Máme za sebou už 1. mesiac školy, a učenia je stále viacej. Sú taký, ktorý si "povedia" no čo, mám ešte celý polrok..". Môj prípad to není. Ano, škola ma neabví, radšej by som bola na facebooku alebo išla nakupovať, alebo vonku s kamarátmi. No ja viem, aké dôležité je mať dobré známky. Všetko to spoku súvisý. Keď sa dobre učíte máte aj dobré známky, čo znamená že máte väčšiu šancu dosať sa na lešpiu strednú školu a z tej aj na vysokú, podľa toho čo chcete robiť. Priznávam sa, že aj ja som už niake tie zlé známky prichytila, ale snažím sa ich si opraviť. :) No ale už k téme. :)
Nemali by sme flákať školu, ako to niektorý robia. Som ako niaka učiteľka, čo? :D . Ale váždne. Keď začnete na zlých známkach, ťažko sa opravujú. Niekomu stačí pozorne počúvať škole učiteľku, spraviť si niake poznámky doma zopakovať a je to. No môj prípad toto není. V škole si zapamätám tak štvrtinu, ktorú niekedy aj tak zabudnem do ďalšej hodiny. Takže mi ostáva sa učiť doma. Ako si takéto učenie spríjemniť? :)


1. Čas
Dôležité je rozdeliť si čas na učenie a na rodinu, priateľov, záujmy, domácich miláčikov a podobne. Na čas si vynahrať toľko času, koľko len potrebuješ. U mňa to je hodina alebo dve, podľa toho koľko hodín mám v daný deň. Každý deň si zopakuj učivo, ktoré máš napisané v predmetoch na ďalšie dni. Budeš v škole v obraze, a lepšie sa ti bude aj učiť na písomky. Výsledky sa dostavia rýchle, uvidíš. :) Keď si všetko potrebné zopakuješ, môžeš ísť vons kamarátkami atď. Nazačiatku je to trošku otravné. Každý radšej trávi čas zábavou než učením, ale len čo si na taký režim zvykneš, uvidíš že je to účinné.2. Kľud a priestor
Keď budeš napríklad sedieť v kuchyni, kde mama varí, súrodenci si hrajú (pokiaľ máš) a oco pozerá televízor. Pri tomto sa učiť nedá.  A preto si radšej zalez do izby, a povedz všetkým že sa ideš učiť a potrebuješ kľud. Taktiež by som nedoporučovala zapínať faceboook a podobné chaty. Len co vám niekdo napíše, prestanete sa sústrediť. :)

3. S energiou a úsmevom! :)
S energiou nemyslím tak, že do seba naleješ energy nápoj. :D Maj po ruke niaky nápoj, a k tomu aj niečo na zjedenie ( doporučujem niake ovocie ). ;)

4. Pomôcky
Využívaj k naučeniu sa danej látky pomôcky. Rozprávaj nahlas, to pomáha. :) Je ale aj omnoho viacej pomôcok. :) Napríklad predstavovanie si niakej témy. ( Ja vôbec neviem ako to popísať. :D ). Proste si látku pamätať  pomocou rôznych pomôcok.  Predstaviť si niaky predmet čo sa k tomu vzťahuje a podobne... . 

5. Hudba ( ? )
Hudbu som nechala až ako posledný bod a ten otáznik preto, pretože nie každému sa s hudbou dobre učí. Niekomu sa s hudbou učí lepšie, je uvoľnenejší, možno si niečo aj lepšie zapamätá. Niekoho zase hudba znervozdňuje, rozptyľuje a keď sa na ňu moc sústredí, zapomenie na učivo. Preto je tento posledný bod taký všeliaký. :) 

Vždycky si rada prečítam tieto rady do školy. Pokúsila som sa napísať ich tiež. Dúfam že sa ti budú páčiť. :)          
Zdroje obrázkov: Internet 
leuslifestyle © . Design by FCD.