December 24, 2016

Ako u nás prebieha Štedrovečerný deň?


HO-HO-HO! Šťastné a veselé Vianoce všetkým! Dnešný deň je pre väčšinu ľudí výnimočný. Nezáleží na tom, či ste alebo nie ste veriaci, pretože aj tak Vianoce berú všetci rovnako. A to tak, že môžu stráviť dni s rodinou, s najbližšími, dobre sa najedia, obdarujú svojich blížnych a oddýchnu si. Samozrejme, kresťania berú tieto sviatky o trochu vážnejšie. Predsa len, narodil sa malý Ježiško. A i keď ja a moja rodina sme veriaci, nechcem Vám tu písať o tom, čo znamenajú Vianoce pre kresťanov.

Štedrý deň prebieha u každého iným spôsobom. Preto mi napadlo, že by bolo fajn podeliť sa s Vami o ten náš a zároveň budem rada, ak mi do komentáru napíšete ten Váš. :)


Celá rodina sme takí spachtoši, takže si na Štedrý deň (a nie len ten) pospíme koľko sa nám chce. V tento deň sa snažíme nejesť celý deň, avšak ak sme už naozaj hladní, zobneme si niečo ľahšie pod zub. Celý deň ešte robíme menšie úpravy - chystáme jedlo, upratujeme, a ak už nemáme nič na robote, tak si sadneme všetci pred telku a pozeráme vianočné rozprávky/filmy. Potom okolo 16-tej hodiny ideme všetci slávnostne oblečení do kostola (áno, sme veriaca rodina) a z kostola ideme ešte na cintorín zapáliť sviečky, kde spomíname na tých, ktorí tu už s nami nemôžu byť. Potom už ale ideme domov, kde nás bude čakať naša láska - psík. Potom spolu všetci zasadneme za stôl a jeme rôzne veci, ako oblátky s medom, lokše s makom a krájame si jablko a dúfame, že v ňom bude hviezda. Potom následuje prípitok a hneď po ňom kapustnica, ktorá je u nás už akýsi rituál - bez nej by Vianoce neboli Vianocami. Aspoň v našej rodine nie. Potom už následuje rezeň/losos so zemiakovým šalátom. Po vianočnej večeri všetci spolu poumývame riad a ideme do izby, kde má pre nás moja mladšia sestra vždy pripravený nejaký program. Väčšinou nám zaspieva nejaké vianočné pesničky alebo po novom zahrá niečo na keyboarde.

Po programe sa vždy ocino nenápadne vytratí  a akože nám zazvoní Ježiško a dvere do obývačky sa otvoria a tam svieti vianočný stromček spolu s darčekmi. Spolu si všetci s vianočnou hudbou v pozadí rozbaľujeme darčeky, ďakujeme tomu druhému a tešíme sa z toho, čo sme podostávali a že tu môžeme byť všetci opäť spolu. Potom už všetci spolu ležíme pri telke a pozeráme programy, ktorý práve dávajú v telke.

Na prvý a druhý sviatok vianočný to máme dosť podobné, len s tým rozdielom, že každý deň sme u iných starkých. Možno Vám príde, že je to ešte tak detsky robené, ale nakoľko mám mladšiu sestru o 5 rokov, chceme, aby si to ešte všetko užila. A aj napriek tomu si myslím, že Štedrý deň a aj ostatné dva dni za ním majú svoje čaro každý jeden rok.

Nakoniec Vám už len želám krásne sviatky, plné lásky, šťastia, zdravia a pokoja. A samozrejme Vám aj prajem veľa darčekov, pretože verím, že každá jedná z Vás bola dobrá a zaslúži si ich veľkú kopu. ♥

with all love, 2 comments so far

  1. To zní strašně super! Máme to dost podobně, akorát že nechodíme do kostela. Na hřbitov jdeme další den i s prarodiči a máme k večeři kapra. Přeji krásné Vánoce!:-)

    www.jdeocestu.blogspot.cz

    ReplyDelete
  2. milujem takéto články :) najkrajšie Vianoce ti želám, uži si pohodu v kruhu milovaných ;)

    Sabi z blogu Beautiful savage

    ReplyDelete

leuslifestyle © . Design by FCD.